Teacher / Scholar of the Year Award Winners

2016 - 2017 Scott Powers, Applied Physiology and Kinesiology
2015 - 2016 George Christou, Chemistry
2014 - 2015 Jose Principe, Electrical and Computer Engineering
2013 - 2014 Sidney Homan, English
2012 - 2013 Peter Hirschfeld, Physics
2011 - 2012 Larry DiMatteo, Management
2010 - 2011 Kenneth Wald, Political Science
2009 - 2010 Vasudha Narayanan, Religion
2008 - 2009 Paul Holloway, Materials Science and Engineering
2007 - 2008 Lynn B. Bailey, Food Science and Human Nutrition
2006 - 2007 Larry Dodd, Political Science
2005 - 2006 Charles Kibert, Building Construction
2004 - 2005 Paul Avery, Physics
2003 – 2004 N. Yngve Ohrn, Physics & Chemistry
2002 – 2003 Karen Bjorndal, Zoology
2000 – 2001 Douglas Levey, Zoology
1999 – 2000 Kenneth Wagener, Chemistry
1998 – 1999 Sanford Berg, Economics
1997 – 1998 Louis Guillette, Zoology
1996 – 1997 Colin Sumners, Medicine
1995 – 1996 Pierre Ramond, Physics
1994 – 1995 Patrick Duff, Obstetrics & Gynecology
1993 – 1994 (Not Awarded)
1992 – 1993 David Evans, Zoology
1991 – 1992 Thomas Crisman, Environmental Engineering
1990 – 1991 Jack Ewel, Botany
1989 – 1990 William Jones, Chemistry
1988 – 1989 Martin Uman, Engineering
1987 – 1988 Fred Lindholm, Engineering
1986 – 1987 Parker Small, Medicine
1985 – 1986 Roy Craven, Fine Arts
1984 – 1985 Dinesh Shah, Chemical Engineering
1983 – 1984 James Winefordner, Chemistry
1982 – 1983 Charles Wagley, Anthropology
1981 – 1982 Larry Hench, Engineering
1980 – 1981 MB Rowe, Education
1979 – 1980 Solon Kimball, Anthropology
1978 – 1979 Ellis Verink, Engineering
1977 – 1978 Howard Odum, Engineering
1976 – 1977 William Woodruff, History
1975 – 1976 G. Paul Moore, Speech
1974 – 1975 Jerry Uelsmann, Fine Arts
1973 – 1974 David Chalmers, History
1972 – 1973 Frederick Rhines, Engineering
1971 – 1972 Irving, Goffman, Business Administration
1970 – 1971 Wayne Chen, Engineering
1969 – 1970 Arthur Combs, Education
1968 – 1969 Archie Carr, Zoology
1967 – 1968 Raymond Crist, Geography
1966 – 1967 TW Herbert, English
1965 – 1966 AP Black, Engineering
1964 – 1965 MJ Dauer, Political Science
1963 – 1964 (Not Awarded)
1962 – 1963 (Not Awarded)
1961 – 1962 Harold Bachman, Music
1960 – 1961 GK Davis, Agriculture